Hasiči informují

Nová výšková technika na stanici v Kolíně

20.9.2021
Od začátku září slouží profesionálním hasičům na kolínské stanici nový automobilový žebřík. Nese označení AZ 40 – S1Z Magirus M42L-AS na podvozku Scania od firmy Firefighting Technology. 
Vozidlo bylo pořízeno podle platných předpisů, norem a vysoutěžených parametrů na základě rámcové dohody uzavřené na dodávky automobilových žebříků pro HZS ČR čj. MV-174284-16/PO-PSM-2019.

Automobilový žebřík dostáhne do výšky 40 metrů, jeho celková hmotnost je 22 000 kg. Samotné rozměry jsou:

délka: 11,1 metrů,
​šířka: 2,5 metrů,
výška: 3,51 metrů.

Podvozek, motor a převodovka
Třínápravový podvozek Scania P450 B 6x2*4 NB je poháněn vznětovým motorem s výkonem 331kW splňující normu EURO 6. V tomto případě je druhá náprava hnací – vybavena uzávěrkou diferenciálu. Třetí náprava je natáčecí.

Maximální rychlost je elektronicky omezena na 110km/h. Automobil je vybaven automatizovanou převodovkou Opticruise. Dobíjení probíhá přes sdruženou zásuvku Rettbox air, která se samočinně odpojí po nastartování automobilu.

Účelová nástavba
Magirus M42L-AS je vybaven samočinným stranovým vyrovnáním do 10°. Žebříková sada je  5 dílná a  poslední díl umožňuje zalomení. Sada je vybavena velkým košem pro 5 osob s maximálním zatížením 500 kg. Na vnější straně koše je uchycena dálkově ovládaná integrovaná lafetová proudnice. Ke koši bylo dodáno příslušenství sloužící ke slaňování a uchycení nosítek a naviják s tvarově stálou hadicí D25 o délce 15 metrů. U točnice žebříku je umístěna elektrocentrála Endress ESE 904 DBG DIN
o výkonu 9.0 kw.

Automobil je stabilizován pomocí Vario podpěr, které umožňuje ustavení i pod zaparkované vozidlo. Nad každou podpěrou je umístěna kamera s osvětlením, kterou si může strojník aktivovat během ustavování. Přenášený obraz se zobrazí na obrazovce v kabině automobilu a obsluha tak má přehled o tom, do jaké vzdálenosti bude v daném místě umožněn výsuv každé podpěry. Výstražné světelné a zvukové zařízení je od firmy Holomý v červeno-modrém provedení.

Výšková technika je speciální požární technika, kterou disponují v rámci Integrovaného záchranného systému pouze hasiči. Je důležitá především při řešení požárů v nadzemních prostorech a u požárů vícepatrových budov. Kromě hašení je tato technika rovněž určena pro záchranu osob či zvířat z výšky.


POLICIE ČR - kariéra PÁTRÁNÍ - ODKAZY

“Děláme Kolín
bezpečný”

 
 
 

Odběr novinek


Přejete si zasílat nové zprávy do Vaší e-mailové schránky?
Stačí se zaregistrovat k odběru novinek a určit si jaká témata a oblasti Kolína Vás zajímají...
  Celkový počet uživatelů: 1016909 |