Evropský den obětí

27.2.2019
Dne 22. února 1990 byla ve Velké Británii podepsána Charta práv obětí, jejímž cílem je zvýšit povědomí o možné pomoci a podpoře obětem trestných činů i jejich blízkým. Tento den si připomíná také Probační a mediační služba (PMS) včetně poradny, která obětem pomáhá.
Poradna pro oběti trestných činů v Kolíně, která působí v rámci střediska PMS, pomáhá každému, kdo se cítí být obětí trestného činu (dle zákona č. 45/2013 Sb.), nehledě na druh trestného činu, nebo fázi trestního řízení. Poradna poskytuje zejména právní informace (objasnění práv oběti nebo poškozeného, informace k náhradě škody, peněžité pomoci), doprovázení (jakožto důvěrník), psychosociální podporu (lze zprostředkovat bezplatné služby psychoterapeuta), nebo dle situace zprostředkování dalších služeb. Cílem poradny je pomoci oběti při zvládání následků trestného činu a podpora při návratu zpět do běžného života. Ze zkušeností víme, že nejčastěji chodí do poradny lidé, kteří si často nejsou jisti svými právy a nemají jasnou a konkrétní představu, co trestní řízení všechno obnáší. „O pomoc může požádat kdokoli, kdo se cítí jako oběť, nehledě na to, zda se trestný čin stal, či zda byl dopaden pachatel“, uvádí poradkyně Věra Čápová.

Pro pomoc obětem je také důležitá úzká spolupráce s dalšími institucemi. „Díky kvalitní spolupráci napříč institucemi jako jsou orgánny činné v trestním řízení (policie, státní zastupitelství, soud), a městský úřad, je možné oběti poskytnout mnohem kvalitnější a včasnější pomoc ušitou na míru“, doplňuje Čápová.

Kolínská poradna sídlí v ulici Politických vězňů č. 109. Je otevřená ve středu od 12:00 do 15:00 hodin a ve čtvrtek od 10:00 do 13:00 hodin. Lze se objednat, není to však podmínkou. Poradkyni Věru Čápovou je možné kontaktovat telefonicky na čísle 727 873 139. Veškeré služby jsou poskytovány bezplatně a anonymně. Poradna pro oběti funguje v rámci projektu „Proč zrovna já? II“, který je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR.


 Město Kolín logo
Městská policie Kolín
logo-HZS
logo-policie ČR

Odběr novinek

Přejete si zasílat nové zprávy do Vaší e-mailové schránky?
Stačí se zaregistrovat k odběru novinek a určit si,
jaká témata a oblasti Kolína Vás zajímají...

  Celkový počet uživatelů: 1322110 |