Výcvik kolínských lezců na vysílači Liblice

30.1.2023
Ve čtvrtek 12. ledna se uskutečnil další z pravidelných odborných výcviků lezecké skupiny územního odboru Kolín, a to na nejvyšší stavbě v České republice, kterou jsou s 354 metry věže legendárního středovlnného vysílače Liblice B v areálu společnosti ČESKÉ RADIOKOMUNIKACE a.s. u Českého Brodu.
Výběr objektu pro účely výcviku byl zcela záměrný, a to vzhledem k možným zásahům na zařízení vysílače, kdy se na oba stožáry nelegálně snaží vystoupat jednotlivci nebo i menší skupiny osob.

Členové lezecké skupiny se nejprve seznámili s možnými nebezpečími, která by mohla nastat při zásahu na objektu a v jeho nejbližším okolí. Správce vysílače popsal lezcům technické parametry a funkčnosti objektu. Zároveň připomněl kritické prvky technologie a možnosti použití výtahu při zásahu na vysílači. Vzhledem k výšce objektu proběhlo i stanovení komunikace a zásad pohybu členů skupiny na žebříku s ochranným košem, včetně způsobu zajištění na mezipatrech při výstupu i sestupu.

Hlavním cílem výcviku bylo seznámení se s konstrukčními prvky vysílače. Prakticky byl členy lezecké skupiny vyzkoušen bezpečný pohyb vnitřní konstrukcí, který tak posloužil i pro zhodnocení nejbezpečnější a nejrychlejší varianty výstupu i sestupu s lezeckým materiálem v případě nutnosti záchrany osob. Praktický výcvik prověřil i individuální znalosti a dovednosti pro práci ve výšce a nad volnou hloubkou. Zároveň posloužil k tomu, aby se každý člen seznámil s tím, jak je schopný se adaptovat na takto mimořádnou výšku a pracovat v ní.

Počasí lezcům příliš nepřálo, výcvik proběhl v náročných klimatických podmínkách, kdy teplota v místě vysílače nepřesáhla osm stupňů Celsia. Navíc průměrná rychlost větru na nedaleké meteorologické stanici Mrzky překračovala 12 m/s ve dvou metrech nad zemí. O více než 350 metrů výše byl vítr mnohem silnější, navíc se zcela neočekávanými poryvy. Při sestupu z plošiny ve výšce 192 metrů byl výcvik poznamenán i deštěm, který stále zesiloval.

Za možnost provedení výcviku děkujeme společnosti České Radiokomunikace a.s., konkrétně správci areálu panu Havlíčkovi, který se nám po celou dobu praktického zaměstnání osobně věnoval. Druhé video vzniklo ve spolupráci se skupinou bezpilotních prostředků stanice HZS Mělník.


 Město Kolín logo
Městská policie Kolín
logo-HZS
logo-policie ČR

Odběr novinek

Přejete si zasílat nové zprávy do Vaší e-mailové schránky?
Stačí se zaregistrovat k odběru novinek a určit si,
jaká témata a oblasti Kolína Vás zajímají...

  Celkový počet uživatelů: 1154257 |